منطقه کوهستانی درفک - رودبار

منطقه کوهستانی درفک
قله درفک [Dorfak] آتش فشان خاموش منطقه گيلان است، اين قله از ديرباز در اذهان کوهنوردان طنين انداز بوده است و جلوه گر کوهي ستبر و زيباست.
از نقاط ديدني اين کوه بايد به يخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد. در کاسهٔ درفک که بزگترین دهانهٔ آتش فشان ایران است ، دامداران کلبه هاي زيادي ساخته اند که در فصول بهار و تابستان  به عنوان ییلاق مورد استفاده آنها قرار مي گيرد. در کاسه‌ٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق نشینان منطقه در تابستان از یخ های آن به عنوان منبع آب استفاده می کنند.
درفک
نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده است که در گویش گیلکی، دال، نام پرنده‌ای است از خانواده عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک (Derbik) آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند.
کوه درفک به ارتفاع 2703 متر نقطه آغازين بلندي هاي شرق دره سپيدرود بوده و رشته کوههاي غرب گيلان (تالش) تا مرز اين دره پيش آمده و از آن پس قله درفک با کوهپايه هاي جنگلي انبوه (در غرب و شمال) و ديواره صخره اي و سترگش تمام دشت گيلان را در بر گرفته است.
صعود به اين قله مسيرهاي متعددي دارد که کوتاهترين مسير آن مسير شاه شهيدان (جبهه شرق) مي باشد.
مسیر ۱: سیاهکل - دیلمان – شاه شهیدان – اربناب - قله درفک
مسیر ۲: رستم آباد – توتکابن – دشت ویل – دفراز - قلهٔ درفکمنطقه کوهستانی درفک
نوع جاذبه : طبیعی
زمان پیشنهادی برای سفر : اواسط بهار
موقعیت : این قله در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در شهرستان رودبار واقع شده‌است.

 

محصولات سفرنما

سفرنما شمالسفرنما شمال
%40 تخفیف خرید آنلاین
(3000 تومان)

سفرنما بهاره - گلاب گیریسفرنما بهاره
رایگان


سفریاب نوروزیسفریاب نوروزی
رایگان