گل سوسن چلچراغ - رودبار

گل سوسن چلچراغ

گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است.
از آنجا که شکوفه ‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می ‌شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه ‌های برجسته و پرچم های بسیار بلند است. قامت این گل حدود یک متر است.
گل سوسن چلچراغ از جمله گل های نادر و کميابي است که تاکنون، فقط در دو نقطه جهان شناسايي شده است؛ يکي در روستاي داماش و ديگري در منطقه لنکرن جمهوري آذربايجان.
اين گل زيبا نخستين بار توسط يک محقق انگلسي به نام «لدر بودي» کشف گرديد و در سال 1354، از طرف اداره کل محيط زيست استان گيلان زيستگاه اين گل کمياب به عنوان اثري طبيعي ملي به ثبت رسيد.
در گذشته، در هفت نقطه روستای داماش (در حدود شش هکتار) اين گل به عمل مي‏آمد، ولي متأسفانه امروزه، فقط در يک نقطه (در حدود دو هکتار) به عمل مي‏آيد و از طرف اداره محيط زيست شهرستان رودبار مورد حفاظت قرار مي‏گيرد.

هر ساله، در نيمه دوم خرداد ماه، هنگامي که سوسن چلچراغ به گل مي‏نشيند، از طرف سازمان محيط زيست يک روز به نام روز طبيعت و گلگشت تعيين مي‏شود و جشنواره با شکوهي در اطراف داماش برگزار مي‏شود؛ اهالي منطقه عمارلو با لباس های محلي زيبا در آن شرکت می کنند و با شادي و نشاط به رقص و پايکوبي و انجام ورزش های بومي می پردازند.
همچنين در اين روز، بازارچه های محلي برپا مي‏شوند و نغمه های شورانگيز و ترانه‏هاي دلنشين روستايي با همراهي سازهاي ني، تنبک، تنبور، کمانچه و سنتور به گرمي جشنواره سوسن چلچراغ مي‏افزايند.

گل سوسن چلچراغ
نوع جاذبه : طبیعی
زمان گل دهی : نیمه دوم خرداد و اوایل تیر ماه
رویشگاه : روستای داماش شهرستان رودبار
مسیر دسترسی : روستاي داماش در 48 کيلومتري جنوب شرقي رودبار و 130 کيلومتري رشت قرار دارد

 

اضافه کردن نظر


محصولات سفرنما

سفرنما شمالسفرنما شمال
%40 تخفیف خرید آنلاین
(3000 تومان)

سفرنما بهاره - گلاب گیریسفرنما بهاره
رایگان


سفریاب نوروزیسفریاب نوروزی
رایگان